Proszę czekać...

Od lipca 2024 nie wjedziesz do Centrum, Warszawy!

Klamka zapadła — prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podjął decyzję, że od lipca 2024 nie wjedziemy samochodem do centrum Warszawy, a to podobno niejedyny region, który ma zostać objęty tzw. strefą czystego transportu. Swoją kontrowersyjną w oczach świata motoryzacyjnego decyzję popiera on faktem, że podobno aż 76% mieszkańców stolicy chciało wprowadzenia zakazu wjazdu do centrum miasta pojazdom spalinowym. Decyzja o stosunkowo szybkim wprowadzeniu tego przepisu, bo już w połowie przyszłego roku ma być teraz konsultowana z mieszkańcami przez najbliższe 3 miesiące. Harmonogram spotkań można odnaleźć na stronie https://transport.um.warszawa.pl/sct.

strefa czystego transportu w Warszawie od lipca 2024

Proponowana strefa czystego transportu w Warszawie od lipca 2024

Według planów nie wjedziemy nie tylko na teren Śródmieścia, ale też Woli, Ochoty, Saskiej Kępy, Grochowa czy Pragi. Granicami strefy mają być główne drogi i linie kolejowe: al. Prymasa Tysiąclecia, Aleje Jerozolimskie, ul. Kopińska, ul. Wawelska, al. Armii Krajowej, al. Stanów Zjednoczonych, ul. Wiatraczna, a także tory kolejowe wzdłuż obwodnicy północnej do al. Prymasa Tysiąclecia.

Zakaz na początku ma obowiązywać samochody z silnikami benzynowymi, które nie spełniają normy Euro2 (starsze niż 27 lat) oraz silniki diesla, które nie spełniają normy Euro4 (starsze niż 18 lat). Potem co dwa lata urząd będzie dokręcał śrubę, zwiększając wymogi pojazdów, mogących poruszać się po strefie. Ponadto magistrat już mówi o tym, że w następnych latach strefa, a czystego transportu ma się powiększać, ale o tym już zadecydują konsultacje z mieszkańcami Warszawy.

Etapy wdrażania SCT

Etapy wdrażania SCT