Proszę czekać...

Zmiany w przepisach dot. tablic rejestracyjnych

Od 1 stycznia 2024 roku zmienią się zasady rejestracji samochodów w Polsce. Każdy, kto kupi używany pojazd, będzie musiał złożyć wniosek o rejestrację w ciągu 30 dni i wymienić tablice rejestracyjne, jeśli nie spełniają obecnego wzoru. Dotyczy to zwłaszcza starych, czarnych tablic, które są popularne wśród miłośników youngtimerów. Jeśli chcesz zachować czarne tablice, musisz kupić samochód i zgłosić nabycie przed końcem roku. W przeciwnym razie grozi ci kara do 1000 zł.

Zmiana przepisów ma na celu uporządkowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i usunięcie z niej wpisów o pojazdach, które nie mają ważnego przeglądu i ubezpieczenia od ponad 10 lat. Takich “martwych dusz” może być nawet 1/4 wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych dla każdego, kto kupił używany pojazd i nie spełniają one obecnego wzoru. Zmiana ta ma na celu uporządkowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i usunięcie z niej wpisów o pojazdach, które nie mają ważnego przeglądu i ubezpieczenia od ponad 10 lat

Jeśli nie wymienisz tablic w ciągu 30 dni, grozi ci kara pieniężna w wysokości od 200 do 1000 zł 2. Jeśli chcesz zachować czarne tablice, musisz kupić samochód i zgłosić nabycie przed końcem roku. W przeciwnym razie, musisz wymienić tablice na nowe.

Nowe przepisy wprowadzają również obowiązek rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od nabycia 1. Wniosek o rejestrację można złożyć osobiście lub przez internet. Miej na uwadze, że powyższe informacje są jedynie skrótem artykułu. Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów lub informacji na temat innych zmian w przepisach drogowych, polecam zapoznać się z oryginalnym artykułem