Proszę czekać...

Nowe, bardziej zaawansowane fotoradary

Od początku marca w Polsce trwa wymiana najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych fotoradarów na nowoczesne, bardziej zaawansowane urządzenia. Plan zakłada zamontowanie aż 247 starych "karmników dla ptaków". 148 z nich zastąpione zostaną przez nowoczesne, nieznane dotąd w Polsce, fotoradary Mesta Fusion RN. Potrafią one mierzyć prędkość na aż ośmiu pasach ruchu jednocześnie i "strzelać" także w tył pojazdu.

Aktualnie w Polsce działa 470 fotoradarów, a w większości są to archaiczne urządzenia Fotorapid CM. Niektóre z nich pracują już od ponad dziesięciu lat i z racji wyeksploatowania często ulegają awariom (ku uciesze kierowców). Właśnie dlatego w początku marca ruszył pierwszy etap modernizacji systemu, który zakłada wymianę aż 247 urządzeń. Wkrótce na polskie drogi trafi 100 fotoradarów MultaRadar CD oraz 147 fotoradarów Mesta Fusion RN. Wymiana wysłużonych urządzeń Fotorapid CM oznacza, że żółte skrzynki zwane potocznie "budkami dla ptaków" znikną z poboczy dróg. Nowe urządzenia mają zupełnie inną budowę - to wąskie i wysokie słupy z charakterystycznymi prostokątnymi szybkami, skrywającymi głowice optyczne. W teorii będą lepiej widoczne, ale też same będą "widzieć więcej".

Nowy MultaRadar CD, będący częścią modernizacji systemu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, został zaprojektowany w taki sposób, by skutecznie działał na drogach o dużym natężeniu ruchu. Urządzenie potrafi obsłużyć jednocześnie do sześciu pasów ruchu, co stanowi znaczne ulepszenie w porównaniu z archaicznymi Fotorapidami. MultaRadar CD dokładnie rozróżnia pas ruchu, na którym doszło do wykroczenia i pozwala na ustawienie odrębnych limitów prędkości dla każdego z nich. Producent urządzenia, firma Lifor, zapewnia, że do rejestracji zdjęć wykorzystuje najwyższej jakości aparaty cyfrowe, które pozwalają na bezsprzeczną identyfikację kierującego. Fotoradar może być wyposażony w aparat cyfrowy o rozdzielczości 5 lub 11 Mpx z matrycą monochromatyczną lub kolorową, zgodnie z życzeniem zamawiającego.

Jeszcze groźniejszą bronią do walki z piratami drogowymi są fotoradary Mesta Fusion RN. Urządzenia te pozwalają na jednoczesne monitorowanie aż do ośmiu pasów ruchu oraz wykonywanie pomiarów prędkości dla aż 32 pojazdów na raz. Co więcej, urządzenia oferują szerszy zakres rejestrowania wykroczeń niż tylko przekroczenie prędkości. Wśród dodatkowych funkcjonalności znajduje się m.in. monitorowanie odległości między pojazdami, rejestrowanie przekroczenia linii ciągłej, wyprzedzania z niewłaściwej strony, czy nieprawidłowego skręcania. Zarówno Mesta Fusion RN, jak i MultaRadar CD, posiadają funkcje ustawienia odrębnych limitów prędkości dla pojazdów nadjeżdżających i odjeżdżających, co oznacza, że przyspieszenie po minięciu punktu kontroli nie zwalnia z ryzyka otrzymania mandatu.