Proszę czekać...

Długo wyczekiwana rewolucja w prawie jazdy. Kursanci są zachwyceni

Wkrótce aplikacja mObywatel zyska nową funkcjonalność, która wzbudza duże zainteresowanie wśród kursantów, starających się o najpopularniejsze kategorie prawa jazdy. Rząd zapowiada wprowadzenie tymczasowego cyfrowego prawa jazdy, umożliwiającego legalne prowadzenie pojazdów już krótko po zdaniu egzaminu państwowego. Ta innowacyjna zmiana jest efektem nowej ustawy o aplikacji mObywatel, która zacznie obowiązywać 14 sierpnia.

Zmian w aplikacji mObywatel 2.0 zapowiedziano wiele, ale najbardziej atrakcyjną wydaje się właśnie wprowadzenie tymczasowego prawa jazdy. Kierowcy będą mieli możliwość pobrania cyfrowego certyfikatu potwierdzającego zdanie egzaminu na swoje telefony. Dokument ten będzie dostępny w momencie, gdy informacje o wynikach egzaminu zostaną zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Oznacza to, że młodzi kierowcy będą mogli usiąść za kierownicą najpóźniej 2 dni po zdanym egzaminie!


Tymczasowe prawo jazdy

 

Wprowadzenie tymczasowego cyfrowego prawa jazdy będzie jednak zależało od ogłoszenia przez Ministra odpowiedzialnego za sprawy informatyzacji komunikatu, który musi być opublikowany co najmniej 14 dni przed wprowadzeniem nowych rozwiązań technicznych. Według nieoficjalnych informacji, służby (w tym Policja) przygotowują się na wprowadzenie tej funkcjonalności najpóźniej do 17 września. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że będzie to już 1 września, a według przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, nowa funkcjonalność trafi do aplikacji mObywatel 2.0 jeszcze w sierpniu.

 

Zgodnie z przepisami ustawy o aplikacji mObywatel, tymczasowe cyfrowe prawo jazdy będzie ważne przez 30 dni. W tym czasie kierowcy będą mogli legalnie prowadzić pojazdy, a instytucje odpowiedzialne za wydawanie tradycyjnych praw jazdy będą miały wystarczająco czasu na ich wyrobienie. Z takiego przywileju będą mogły skorzystać soby, które zdały egzamin na prawo jazdy w kategoriach B, B1, A, A1, A2, AM, B+E i T. Pomimo niskich ocen i tragicznych opinii aplikacja ma szanse w najbliższym czasie zdobyć wiekszą popularność, co nie powinno dziwić.