Proszę czekać...

Co to jest benzyna E10 i dlaczego jest wprowadzana?

Nowy rok wita nas zmianami w składzie benzyny na wszystkich stacjach paliw w Polsce. Benzyna E10 zawiera do 10% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy dotychczas stosowana benzyna E5 zawiera maksymalnie do 5%. Biokomponenty to substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które zmniejszają emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza. Wprowadzenie benzyny E10 jest zgodne z unijnymi wymogami dotyczącymi udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie.

Jakie są zalety i korzyści związane z benzyną E10?

Benzyna E10 ma kilka zalet i korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla kierowców. Oto niektóre z nich:

  • Benzyna E10 ma mniejszy ślad węglowy niż benzyna E5, co oznacza, że emituje mniej dwutlenku węgla (CO2) podczas spalania. Według organizacji ePure bioetanol ma średnio o ok. 70% niższy ślad węglowy niż paliwa kopalne.
  • Benzyna E10 jest bezpieczniejsza i może poprawić osiągi silnika, ponieważ ma wyższą liczbę oktanową niż benzyna E5. Liczba oktanowa określa odporność paliwa na groźne dla silnika spalanie stukowe. Im wyższa liczba oktanowa, tym lepsza jakość paliwa i mniejsze ryzyko uszkodzenia silnika.
  • Benzyna E10 jest tańsza niż benzyna E5, ponieważ biokomponenty są mniej kosztowne w produkcji niż paliwa kopalne. Według danych z marca 2023 r. średnia cena benzyny E10 w Europie wynosiła 1,36 euro za litr, podczas gdy średnia cena benzyny E5 wynosiła 1,42 euro za litr. Zobaczymy, czy ta sytuacja znajdzie odzwierciedlenie na totemach stacji benzynowych.
  • Benzyna E10 jest już szeroko stosowana na całym świecie, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Od 2016 r. jest również paliwem wzorcowym, na którym nowe samochody są testowane pod kątem emisji i osiągów.

Jak sprawdzić, czy mój samochód jest kompatybilny z benzyną E10?

Większość samochodów osobowych z silnikiem o zapłonie iskrowym wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowana do stosowania benzyny E10. Niektóre starsze lub specjalistyczne modele mogą jednak nie być kompatybilne z tym paliwem i mogą ulec uszkodzeniu, lub pogorszeniu wydajności. Aby sprawdzić, czy mój samochód jest kompatybilny z benzyną E10, można:

  • Zajrzeć do wnętrza klapy wlewu paliwa. Jeśli znajduje się tam charakterystyczne oznakowanie E10, oznacza to, że samochód jest dostosowany do nowego paliwa.
  • Sprawdzić instrukcję obsługi pojazdu. Tam powinna być informacja o rodzaju paliwa, którego można używać do zasilania silnika.
  • Zapytać producenta samochodu lub lokalnego dealera. Oni powinni znać odpowiedź na to pytanie lub skierować do odpowiedniego źródła informacji.
  • Skorzystać z wyszukiwarki E10, która jest dostępna na stronie e10.klimat.gov.pl. Wystarczy podać markę, model, rok i rok produkcji pojazdu, a wyszukiwarka pokaże, czy pojazd jest kompatybilny z benzyną E10. Docierają nas jednak słuchy, że wyszukiwarka dość często słabo sobie radzi, np. nie widzi niektórych wersji silnikowych (najczęściej z końca produkcji).

Co zrobić, jeśli mój samochód nie jest kompatybilny z benzyną E10?

Jeśli mój samochód nie jest kompatybilny z benzyną E10, nie należy go tankować tym paliwem, ponieważ może to spowodować uszkodzenie silnika, wycieki paliwa, korozję elementów metalowych lub obniżenie mocy i zużycia paliwa. Zamiast tego, można używać benzyny E5, która nadal będzie dostępna na stacjach paliw jako benzyna 98-oktanowa.