Proszę czekać...

Bezwzględne pierwszeństwo pieszych zbliżających się do przejścia.

Często słyszy się, że pieszy na przejściu ma zawsze pierwszeństwo, jednak wiele osób zapomina, że pieszy również ma obowiązki i powinien przekraczać jezdnię ostrożnie. W ostatnich latach zmieniło się wiele przepisów drogowych, w tym również te dotyczące pieszych. Choć większość kierowców zdaje sobie sprawę z podwyższonych mandatów za nieprzestrzeganie przepisów, to już nie wszyscy pamiętają, że pieszy ma pierwszeństwo nie tylko na przejściu, ale również zbliżając się do niego. Warto więc zachować ostrożność i przestrzegać przepisów, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

W 2021 roku dokonano istotnej zmiany w polskich przepisach drogowych dotyczącej pierwszeństwa pieszych na drodze. Od tej pory, pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami nie tylko w sytuacji, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych, ale także w momencie, gdy na nie wchodzi. Zasady ruchu pieszych i zasady przechodzenia przez jezdnię reguluje Art. 13 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, o brzmieniu:

1. Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.
1a. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
2. Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
3. Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów.
4. Jeżeli na drodze znajduje się tunel lub wiadukt dla pieszych albo pieszych i rowerów, pieszy jest obowiązany korzystać z niego.
5. Na obszarze zabudowanym na drodze dwujezdniowej pieszy, przechodząc przez jezdnię, jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone na przejściu dla pieszych albo przejściu sugerowanym. Przepisy ust. 3 stosuje się odpowiednio.
7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.


Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z pierwszego punktu artykułu regulującego pierwszeństwo pieszych na drodze. Niemniej jednak, niewielu zapamiętuje ważne zdanie zawarte w punkcie 1a, zgodnie z którym pieszy wchodzący na przejście musi ustąpić pierwszeństwa tramwajowi. Ważna jest również kwestia bezwzględnego pierwszeństwa, które nie oznacza, że pieszy może wchodzić na przejście tuż przed przejeżdżający pojazd. Zgodnie z artykułem 13. Ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy musi zachować szczególną ostrożność i nie może zagrażać swojemu życiu oraz zdrowiu.